Projekty domów
Projekty domówProjekty domów
Projekty domówProjekty domówProjekty domów
homeemailforum
Projekty domówProjekty domówProjekty domów
nowościkoszykpromocje
Projekty domów
tel: 601 08 04 04*** Zamów projekt indywidualny w promocyjnej cenie ***
Projekty domów
PROJEKTY
Projekty domów
Garaże
Inne projekty
SZUKAJ
Pow. użytkowa m2
do
Szer. działki m2
do
Piwnica
Garaż
Typ budynku
Słowo kluczowe
Zaawansowane
LOGOWANIE
LOGIN
HASŁO 
REJESTRACJA
Użytkownik
POLSKIE DOMY
Kontakt
O firmie
PROJEKTY
Co zawierają projekty
Adaptacje
Cennik usług
Terminologia
NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE
Projekt PD0063
Projekt PD0015
Projekt PD0029
Projekt PD0016
Projekt PD0019
Projekt PD0033
Projekt PD0032
Projekt PD0063AD1
Projekt PD0049
Projekt PD0026
NIE CZEKAJ ZŁÓŻ WNIOSEK KREDYTOWY
ARTYKUŁY
Technika grzewcza
INSTALACJE
IZOLACJE
Dom inteligentny cz.3

System X10

Opracowany na początku lat 70 system X-10 jest najszerzej stosowany w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Umożliwia sterowanie oświetleniem, wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem oraz urządzeniami gospodarstwa domowego i audio/wideo przy użyciu istniejącej instalacji zasilającej (230 V), podobnie jak system PowerNet. Charakteryzuje się stosunkowo łatwą instalacją i konfiguracją, jego główną zaletą jest możliwość wykorzystania istniejącej instalacji elektrycznej (nie wymaga kucia ścian i układania specjalnej magistrali) oraz względnie niska cena. Stanowi dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą niewielkim kosztem zaadaptować w domu nowoczesne technologie. Wadą systemu jest najniższa - w porównaniu do innych systemów inteligentnych - pewność i stabilność działania urządzeń, a także jego nieskalowalność, ograniczająca rozbudowę. Choć teoretycznie można wykorzystać 256 urządzeń zgodnych z X10 w sieci sterującej, to w praktyce już przy trzydziestym pojawiają się problemy z konfiguracją.

Urządzenia X10 nie oferują tak szerokich możliwości sterowania, jak wcześniej omówione systemy, niemniej jednak umożliwiają wysyłanie i odbieranie sześciu rodzajów sygnałów: włącz, wyłącz, zwiększ moc, zmniejsz moc (np. jasność lampy), włącz wszystkie światła, wyłącz wszystko.

Inteligencja w praktyce

Spośród wymienionych najszerzej stosowany jest Instabus EIB, ale już wypierają go systemy pracujące w zdecydowanie tańszym standardzie LonWorks.

Do typowych zadań realizowanych przez instalację inteligentną należą:

 • sterowanie oprawami oświetleniowymi typu włącz/wyłącz,
 • sterowanie oprawami oświetleniowymi typu ciemniej/jaśniej,
 • sterowanie wentylacją budynku,
 • sterowanie roletami w oknach budynku,
 • sterowanie strefami ogrzewania budynku,
 • zebranie informacji na temat stanu rolet (zamknięte, otwarte),
 • zebranie informacji na temat stanu okien (zamknięte, otwarte).
 • Dodatkowo instalację inteligentną może zostać wyposażyć w:

 • stację pogodową,
 • zegar atomowy lub radiowy,
 • moduły logiczne,
 • wyświetlacze InfoDisplay.
 • Z systemem inteligentnym można zintegrować system wykrywania tlenku węgla w garażu, czujniki pożarowe oraz system alarmowy.

  Do wizualizacji instalacji inteligentnej zalecana jest platforma iBMS, opracowana przez NTI Nowoczesne Technologie Internetowe.

  iBMS (Intelligent Building Management System) to pierwsze w Polsce oprogramowanie do integrowania instalacji technicznych na platformie internetowej z możliwością centralnego sterowania zarówno lokalnie, jak i przez Internet. Z funkcji oprogramowania iBMS korzysta się za pomocą dowolnego komputera wyposażonego w przeglądarkę internetową. Dostęp do funkcji oprogramowania na serwerze może odbywać się zarówno przez sieć lokalną LAN, jak i przez Internet. Komunikacja w systemie iBMS jest szyfrowana odpowiednimi algorytmami szyfrującymi RSA oraz MD5, zapewniającym pełna poufność i bezpieczeństwo transmisji.

  Wizualizacja umożliwia sterowanie instalacja oraz podgląd obrazu z kamer na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu

  Platforma iBMS zawiera moduł do telewizyjnego systemu nadzoru, który może działać jako oddzielna aplikacja lub w zintegrowanym systemie iBMS. Umożliwia rejestrację obrazów nawet z szesnastu kamer (czarno-białych lub kolorowych), a także proste sterowanie nimi: góra, dół, prawo, lewo, zoom. Możliwość zastosowania wielu interfejsów programowych i komunikacyjnych pozwala na sterowanie pracującymi w jednym systemie kamerami różnych producentów, tworząc w ten sposób jednolitą platformę.

  Moduł telewizyjny zapisuje sekwencje wideo w postaci skompresowanej MPEG-4, a także oferuje zapis pojedynczych klatek podczas przeglądania w formacie BMP lub JPG.
  Powrót - Dom inteligentny cz. 2
  Powrót - Dom inteligentny cz. 1

  notatnik
  Projekty domów
  Projekty domów | Copyright polskiedomy.pl | Projekty domów | Wykonanie: ut.pl | Projekty domów