Projekty domów
Projekty domówProjekty domów
Projekty domówProjekty domówProjekty domów
homeemailforum
Projekty domówProjekty domówProjekty domów
nowościkoszykpromocje
Projekty domów
tel: 601 08 04 04*** Zamów projekt indywidualny w promocyjnej cenie ***
Projekty domów
PROJEKTY
Projekty domów
Garaże
Inne projekty
SZUKAJ
Pow. użytkowa m2
do
Szer. działki m2
do
Piwnica
Garaż
Typ budynku
Słowo kluczowe
Zaawansowane
LOGOWANIE
LOGIN
HASŁO 
REJESTRACJA
Użytkownik
POLSKIE DOMY
Kontakt
O firmie
PROJEKTY
Co zawierają projekty
Adaptacje
Cennik usług
Terminologia
NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE
Projekt PD0063
Projekt PD0015
Projekt PD0029
Projekt PD0016
Projekt PD0019
Projekt PD0033
Projekt PD0032
Projekt PD0063AD1
Projekt PD0049
Projekt PD0026
NIE CZEKAJ ZŁÓŻ WNIOSEK KREDYTOWY
ARTYKUŁY
Technika grzewcza
INSTALACJE
IZOLACJE
Dom inteligentny cz.2

EIB

European Installation Bus został opracowany w 1990 roku wspólnymi siłami czołowych europejskich producentów systemów elektroinstalacyjnych. Instalacja EIB łączy w sobie wszystkie funkcje zarządzania budynkiem. Służy do załączania, sterowania, sygnalizowania, regulacji i nadzoru urządzeń elektrycznych instalowanych w budynku. Zastępuje klasyczną instalację elektryczną, która nie jest w stanie sprostać stale rosnącym wymaganiom użytkowników.

Tradycyjne elementy instalacji elektrycznej, takie jak łączniki, przyciski i czujniki, zastąpiono tu wykonanymi w technice cyfrowej urządzeniami wymieniającymi informacje za pośrednictwem jednego przewodu magistralnego, łączącego wszystkie elementy systemu.

Niektóre firmy reklamują instalację EIB jako bezpieczną, gdyż jest zasilana napięciem 24 V. Owszem, tyle wynosi ono na magistrali instalacyjnej, jednak wszystkie elementy wykonawcze pracują z napięciem 230 V. A więc jeżeli kogoś prąd „kopnął” przy wymianie żarówki lub gniazdka w zwykłej instalacji, to samo go spotka w instalacji inteligentnej EIB.

Magistrala łączy porty instalacji EIB, w których mogą zostać obsadzone m.in.: panel sterujący z przyciskami, panel z wyświetlaczem lub czujnik. W miejscu klawiszy sterujących można w każdej chwili umieścić wyświetlacz informujący o stanie poszczególnych elementów (np. o systemie alarmowym, położeniu rolet, aktualnej temperaturze), klawiaturę zamka szyfrowego, czujnik ruchu lub inne elementy systemu. Oczywiście zmiana elementów wymaga przeprogramowania całej instalacji, gdyż standard EIB nie działa w systemie Plug&Play.

Zaletą EIB jest możliwość zmiany funkcji przycisków. Oznacza to, że przycisk, który do tej pory włączał oświetlenie, może służyć po przeprogramowaniu do sterowania roletami, bez żadnej ingerencji w okablowanie obiektu.

Prace nad standardem EIB koordynuje EIBA (European Installation Bus Association), zrzeszająca ponad 100 firm dostarczających składniki systemu. Czuwa także nad przestrzeganiem uzgodnionych parametrów technicznych standardów. Oznacza to, że w jednej instalacji mogą pracować podzespoły różnych producentów i nie będzie żadnych zgrzytów.

Elementy sterujące systemu EIB
charakteryzują się nowoczesnym
wzornictwem – więcej na www.merten.com
PowerNet

Jest to funkcjonalnie zgodny z EIB standard instalacji inteligentnych, niewymagający okablowania magistralnego. System PowerNet wykorzystuje do transmisji istniejące okablowanie budynku (dane sterujące są przesyłane wraz z napięciem zasilającym 230V).

Ponieważ system PowerNet wykorzystuje jako przekaźnik linię zasilającą, nieprzeznaczoną do takiego zastosowania, należy się liczyć z pewnymi ograniczeniami (sygnał nie „przechodzi” przez transformatory) oraz dążyć do zminimalizowania liczby potencjalnych źródeł zakłóceń (prostowniki, elektroniczne zapłonniki do świetlówek itp.).

Nie wolno stosować transmisji linią zasilającą:
 • w sieciach w obiektach przemysłowych z podłączonymi silnikami o dużej mocy, dźwigami, automatami spawalniczymi bez układów kompensujących zakłócenia;
 • w sieciach niespełniających wymaganych parametrów: 230 V +/- 10%, 50 Hz +/- 1%.
 • w sieciach wykorzystywanych do innych systemów transmisji danych w paśmie 95-125 kHz;
 • gdy linia transmisyjna przechodzi przez transformatory;
 • do monitorowania i kontroli urządzeń związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, np. systemów podtrzymujących lub ratujących życie w szpitalach czy systemów przeciwpożarowych.
 • RadioBus

  RadioBus to - podobnie jak PowerNet - alternatywne rozwiązanie w pełni zgodne ze standardem EIB, w którym dane sterujące przesyłane są drogą radiową. Idealnie nadaje się do domków i mieszkań oraz małych obiektów użyteczności publicznej - sklepów, restauracji, kancelarii i gabinetów lekarskich. Ponieważ nie wymaga żadnej infrastruktury, znakomicie sprawdza się w prostych zastosowaniach, np. w sterowaniu oświetleniem. System może być w każdej chwili rozbudowany, w tym całkowicie zintegrowany z Instabus EIB. Podstawowe zalety RadioBus to łatwa, szybka i „czysta” instalacja, duża elastyczność, bezproblemowe wprowadzanie zmian, atrakcyjna cena oraz prosty montaż i uruchomienie.

  LonWorks

  Podstawowe zastosowanie LonWorks to sterowanie olbrzymimi obiektami przemysłowymi. W takich wypadkach ważna jest nie estetyka, lecz niezawodność systemu, który dzięki ciągłej wymianie informacji pomiędzy urządzeniami czuwa nad bezpieczeństwem użytkowników. Obszerny zestaw współpracujących urządzeń kontrolno-pomiarowych umożliwia nieustanne monitorowanie procesów, zachodzących na przykład w obiegach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, współpracę z kontrolą dostępu do pomieszczeń oraz telewizją dozorowaną. Pewną mutacją Lonworks jest oferowany przez firmę WAGO TopLon, którego zaletą są niskie koszty implementacji oraz zgodność ze standardem LonWorks. System ten jest z powodzeniem stosowany w wielu obiektach biurowych.


  Zapraszamy do przeczytania - Dom inteligentny cz. 3

  Powrót - Dom inteligentny cz. 1

  notatnik
  Projekty domów
  Projekty domów | Copyright polskiedomy.pl | Projekty domów | Wykonanie: ut.pl | Projekty domów